Çipli-Yeni Kimlik Kartı Randevu Alma Resimli Anlatımı

Bilindiği üzere çipli kimlik başvurusu yapabilmek için büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Eski kimlik kartınızı yenisi ile değiştirme veya kaybolan, çalınan veya yırtılan nüfus cüzdanınız yerine yenisini alabilmek için mutlaka size en yakın nüfus müdürlüğüne randevu almanız gerekiyor. Sizlere bu konumuzda Yeni Çipli Kimlik Kartı (Nüfus Cüzdanı) Randevusu Alma işlemini resimli olarak anlatacağız.

Randevusuz olarak da nüfus müdürlüğünde çipli kimlik işlemi yapabiliyorsunuz ancak uzun bir kuyruk ve süre beklemek sizi bekliyor olacaktır. Bu yüzden randevulu işlem ile bekleme riskiniz ortadan kalkıyor.

E-Randevu Sistemi Randevu Alma İşlemi : 

1.Adım : E-Devlet Sistemi, İnternet üzerinden Çipli kimlik kartı randevusu almak için Tıklayın. Gideceğiniz sayfada karşınıza ilk olarak aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran gelecek.

Burada kimlik randevunuzu kimin adına yaptığınızı seçmeniz gerekecek. Örneğin; oğlum, kızım, eşim, babam..  Seçtikten sonra hem kendi T.C. Kimlik Numaranızı, Adınızı ve soyadınızı ve kimin adına randevu almak istiyorsanız onun Kimlik bilgilerini girmeniz gerekecek.

2.Adım :  Sizden kimlik doğrulaması için soru sorulacak. Burada nüfus cüzdanınız üzerindeki seri numaranızı ve doğum tarihinizi girmeniz gerekiyor.

Sonraki ekranda ise sizden bir soru cevaplamanız istenecek. Örneğin babanızın babasının adının ilk harfi…

3.Adım : Sizden Çipli Kimlik randevusu almak istediğiniz İl, İlçe ve Tarih bilgisini seçmeniz istenecek. İşte bu kısım biraz problemli olabilir. Boşluk bulunan tarihi bulabilmek için bütün günlerin üzerine tek tek tıklayarak aramanız gerekecek. Yoğunluk durumuna göre 1-2 ay ileri tarihlere gitmeniz de gerekebilir.

4.Adım : Bu adımda aşağıda gördüğünüz üzere iletişim bilgilerinizi ve yeni kimlik kartınızın ulaşacağı adres bilgisini seçmeniz gerekecek.

Çipli kimlik kartınız basım işlemleri tamamlandıktan sonra PTT Kargo ile tarafınıza teslim edilecektir. Kişi verdiği adreste bulunamazsa kimlik kartı belirleyeceği nüfus müdürlüğüne veya seçeceği başka bir kişiye teslim edilecektir.

Sonraki adımda randevu bilgilerinizi kontrol ederek onayladığınızda kimlik randevunuz tamamlanmış olacaktır.

İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde başvuru öncesinde sıra numarası alacaksınız. Sıramatik randevu durumunu kontrol edecek, randevulu iseniz o saat dilimi içinde öncelikli başvuru hakkına sahip olacaksınız. Sıramatik randevu saatinden önce veya sonra randevulu başvuru sırası vermeyeceği için tercih ettiğiniz zaman aralığı içinde İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde bulunmanız gerekmektedir.

İlçe Nüfus Müdürlüklerinde oluşan teknik aksaklıklar gibi herhangi bir sebeple randevu iptali veya randevunun ertelenmesi gibi bir durumla karşılaşılırsa hatırlatma seçeneklerinde belirttiğiniz e-posta adresiniz ve/veya cep telefonu numaranıza bilgilendirme mesajı gönderilecektir.

T.C. Kimlik Kartı başvurusu için, mevcut T.C. Kimlik Kartı veya nüfus cüzdanı ile son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğrafı yanınızda bulundurmanız gerekecektir. T.C. Kimlik Kartı bedeli müracaat sırasında tahsil edilecektir. T.C. Kimlik Kartı başvurusu sonrasında kart durumunuzu portal üzerinden takip edebilirsiniz.

Çipli Kimlik Kartım Hangi Kargoya Verildi? Gönderi Durumu Sorgulama Çipli kimlik kartınız basım işlemleri tamamlandıktan sonra PTT Kargo ile tarafınıza teslim edilecektir. Çipli kimlik kartınızın hangi aşamada olduğu  ve gönderi durumu/kargo takip işlemi için yukarıdaki başvuru durumu sorgulama kısmına tıklayabilirsiniz. Ayrıca kişi verdiği adreste bulunamazsa kimlik kartı belirleyeceği nüfus müdürlüğüne veya seçeceği başka bir kişiye teslim edilecektir.