Gaziantep Belediyeleri Emlak Vergisi sorgulama ve online borç ödeme işlemlerinizi kredi kartı veya internet bankacılığı ile ödeyebilirsiniz. Bunun yanında adınıza ait bütün borçlarınızı da (Çevre Temizlik Vergisi (ÇTV) vb.) görüntüleyebilirsiniz.

  Gaziantep il sınırları içinde olan bütün gayrimenkullerinize ait vergi tutarlarınızı ve gecikmede bulunan borçlarınızı öğrenebilir ve Gaziantep Belediyelerine ait Online İşlemler bölümünden ödeme yapabilirsiniz.

  Gaziantep Emlak Vergisi Ödeme Dönemleri

  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri Araban, İslahiye, Karkamış, Nizip, Nurdağı, Oğuzeli, Şahinbey, Şehitkâmil, Yavuzeli Belediyeleri Emlak vergisi her yıl 2 eşit taksitte ödenir. Gaziantep geneli emlak vergisi son ödeme tarihleri şu şekildedir:

  Gaziantep Emlak Vergisi DönemiSon Ödeme Tarihi
  1.Taksit Ödeme Günü Başlangıcı 1 Mayıs 202431 Mayıs 2024
  2.Taksit Ödeme Günü Başlangıcı 1 Kasım 202430 Kasım 2024

  Önemli Uyarı

  Emlak vergisi borcunu son ödeme tarihinde ödemezseniz gecikmeye giren her bir ay için %2 Gecikme Faizi eklenir.

  Gaziantep Belediyeleri Emlak Vergisi Borç Sorgulama ve Ödeme

  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi sınırları ( Araban, İslahiye, Karkamış, Nizip, Nurdağı, Oğuzeli, Şahinbey, Şehitkâmil, Yavuzeli) içerisindeki mülk sahipleri her yıl 2 taksit olarak Emlak Vergisi ve Çevre Temizlik Vergisini ilçe belediyeleri veznelerine veya internet üzerinden Gaziantep Belediyeleri online işlemler menüsü üzerinden ödemek zorundadır. İnternet üzerinden online olarak 2 Şekilde Gaziantep Belediyeleri Emlak Vergisi borcu sorgulayabilir ve ödeyebilirsiniz.

  Gaziantep Belediyeleri Online İşlemler Menüsü

  Gaziantep Belediyeleri Online Hizmetler sayfasında T.C. Kimlik numaranız veya İlgili Gaziantep Belediyesindeki sicil numaranız ile üyelik oluşturarak giriş yapmanız gerekiyor.

  Kimlik doğrulama işlemi ardından vergi borçlarınızı görebilir, belediyenin anlaşması varsa kredi kartı veya banka kartı ile ödemenizi online olarak yapabilirsiniz. Gaziantep Belediyeleri Online İşlemler sayfasına gitmek için tıklayın.

  İlgili sayfada Gaziantep Belediyeleri emlak vergisi sorgulama, rayiç bedel sorgulama ve e-imar durumu sorgulama içeriklerine de ulaşabilirsiniz.

  Gaziantep Belediyesi E-Devlet Sayfası Vergi İşlemleri

  Gaziantep Belediyeleri Emlak Vergisi işlemleri için E-Devlet entegrasyonu ile Beyan Bilgileri Sorgulama, Sicil Bilgileri Sorgulama, Tahakkuk İşlemleri ve Tahsilat Bilgileri Sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/gaziantep-belediyeleri linkine tıklayarak istediğiniz Gaziantep Belediyesini seçtikten sonra işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  Gaziantep Belediyesi Vergi Muafiyeti

  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi sınırlarındaki eviniz brüt olarak 200 metrekareyi geçmiyorsa ve tek bir tane eviniz varsa emlak vergisinden muaf olabilirsiniz. İşsizlik durumunuzu veya gelirinizin olmadığını belgelediğinizde de emlak vergisinden muaf olabilirsiniz. Bunların yanında sadece emekli, dul, yetim, ölüm ya da maluliyet aylığı olanlar da emlak vergisi ödemezler.

  İlgili Gaziantep Belediyelerine başvuru yapılarak “vergi muafiyet formu” doldurulması gerekiyor. Daha önce ödememeniz gereken emlak vergileri ödediyseniz dilekçe sonrasında geriye dönük vergi iadesi talebinde de bulunabilirsiniz.

  Paylaş.