Online E-Pasaport (Çipli) Randevusu Alma Resimli Anlatımı

E-Pasaport, Elektronik Pasaport, Çipli veya Biyometrik pasaport olarak da adlandırılmaktadır. Pasaport işlemleriniz için Emniyet müdürlüklerinin yoğunluk durumuna göre randevusuz başvuru yapabileceğiniz gibi eğer pasaport işlemi için başvuruda bulacağınız emniyet müdürlüğü sadece randevulu işlem kabul ediyorsa randevu almanız gerekmektedir.

Pasaport yenileme, yeni pasaport çıkarttırma gibi pek çok işlemi gerçekleştirmek için almanız gereken E-Pasaport randevusunu sizler için resimli olarak adım adım anlattık.  Emniyet Genel Müdürlüğü resmi web sitesindeki Pasaport Randevu İşlemleri sayfası aracılığı ile pasaport randevunuzu alabilir, mevcut randevu bilgilerinizi sorgulayabilir veya randevunuzu online olarak iptal edebilirsiniz.

Pasaport Randevusu Nasıl Alınır?  Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport İşlemleri E-Randevu sistemine buraya tıklayarak gittiğinizde  Sadece 2 dakikada hızlı bir şekilde E-Pasaport Randevunuzu alabileceksiniz.  T.C. Kimlik numarası bilgilerinizi seçtiğinizde :

Pasaport türünüzü seçeceğiniz ekran karşınıza gelecek. Umuma mahsus pasaport (Eski lacivert, yeni bordo renkte), hususi pasaport (yeşil renkte), hizmet pasaportu (gri renkte), diplomatik pasaport (eski kırmızı, yeni siyah renkte) olmak üzere 4 tip e-Pasaport bulunmaktadır.

Seçtiğiniz ile göre size en yakın veya en erken tarihli birimden e-pasaport randevunuzu almak için ilgili ilçe ve birimi seçmeniz gerekecek.

Seçiminizin ardından kimlik bilgilerinizi yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi eksiksiz ve doğru olarak girmeniz gerekiyor. Burada E-posta alanı önem arz etmektedir. size bir kod gönderilecektir. Sonraki aşamalarda ise randevu bilgileriniz ekrana gelecek ve onayladığında randevunuzu almış olacaksınız. Pasaport cüzdan ve harç bedellerine ait dekontların asılları başvuru sırasında Emniyet Müdürlüğüne getirilmelidir. Eğer daha önceden pasaport almışsanız  eski pasaportun ( süresi geçmiş olması, tüm yapraklarının dolmuş olması vb. sebepler dahil) geri getirilmesi mecburidir.

Pasaportum Ne Zaman Bana Ulaşır?  Başvuru işlemi ortalama olarak 5-10 dk. içinde tamamlanmaktadır.  e-Pasaportların kişiselleştirilme işlemi Hac, Umre, Tatil sezonu vb. zamanlarda yaşanan müracaat yoğunluğu ve Darphaneden ihtiyaca cevap verecek kadar pasaport teslim edilmemesi vb. durumlar olmadığı sürelerde başvurunun yapıldığı gün içinde bitirilmektedir. Ancak pasaport tanzim sisteminin çok bileşenli bir bilişim sistemi olması dolayısıyla yaşanabilecek aksaklıklar göz önünde bulundurularak pasaport talep edecek vatandaşlarımızın planladıkları seyahatten en az on beş (15) gün önce müracaatlarını yapmaları önem arz etmektedir.

e-Pasaportumu nereden alabilirim ?

Yurtiçi Başvurularda : müracaat aşamasında cep telefonu numaralarına pasaport gönderisinin PTT aşamaları hakkında SMS ile bilgilendirme hizmeti verilmektedir. Başvuru sahiplerinin e-Pasaportları, PTT Kargo aracılığıyla doğrudan (müracaatta belirtilen) adreslerine gönderilmektedir.

Yurtdışı Başvurularda : Başvuru sahipleri ise e-Pasaportlarını yalnızca başvuruda bulundukları Büyükelçilik veya Başkonsolosluktan teslim alabileceklerdir.

e-Pasaportumu bir yakınım teslim alabilir mi ? e-Pasaportunuz, başvuru sırasında muvafakatini belirteceğiniz kişiye imza karşılığında teslim edilebilmektedir.

Acil Pasaport Hattına 09:00/18:00 Saatleri Arasında +90 312 462 91 46 ve 47 Nolu Telefonlardan Ulaşabilirsiniz.

Görüşünü Bildir

Yorum Yapmak İçin Tıkla