Yeni-Çipli Sürücü Belgesi-Ehliyet Randevusu Alma Resimli Anlatım

Ehliyet işlemleri; İlk defa sürücü belgesi alma, Eski sürücü belgesini yenileme, Yabancı sürücü belgesi dönüştürme ve yeni çipli ehliyet alabilmek için size en yakın emniyet müdürlüğüne randevu alarak işlem yapmanız gerekiyor. Emniyet müdürlüklerindeki yoğunluk da göz önüne alındığında çoğu zaman uygun randevu tarihi bile bulabilmek zorlaşabiliyor.

Bu sebeple E-Randevu sistemi ile hızlı bir şekilde randevunuzu alabilmek için sadece size yakın olan emniyet müdürlüğü değil, tarih olarak daha uygun durumda olan başka bir emniyet müdürlüğünden de randevu alabilmeniz mümkün.

Size anlatacağımız E-Randevu sistemi ile Emniyet Müdürlüğü Trafik şubeye sürücü belgesi işlemleri randevunuzu alabilir, daha önce almış olduğunuz randevunuzu sorgulayabilir,  Randevu tarihini değiştirebilir veya randevunuzu tamamen iptal edebilirsiniz.

Online Ehliyet Randevusu Nasıl Alınıyor? Emniyet Genel Müdürlüğü E-Randevu (surucurandevu.egm.gov.tr) giriş yaptığınızda ilk olarak aşağıdaki ekran karşınıza gelecek. 

Sonraki ekranda ise şehir seçiminizi yaparak size en yakın veya ehliyet işleminiz için en uygun tarihe sahip emniyet müdürlüğünü görerek seçebileceksiniz. 

Sonraki ekranda sizinle ilgili ehliyet işleminizi seçtiğinizde bir sonraki ekranda sizin kişisel bilgilerinizi doğru olarak girmeniz istenecek. Örneği Aşağıdaki ekranda verilmiştir. T.C Kimlik Numarası, Ad-Soyad, Doğum Tarihi, Cep Telefonu, E-posta adresi bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

Not: Randevunuzu Alırken Mail Adresinizi doğru bir şekilde girdiğinizden emin olunuz, Hatalı girerseniz randevu işlemi sonuçlanmamış olacaktır. Bilgilerinizi girip onayladığınızda size randevu bilgileriniz gösterilecek ve ardından girmiş olduğunuz E-Posta adresine bir doğrulama kodu gönderilecek.  Bu doğrulama işlemi sonrasında randevunuz onaylanmış olacaktır.

Sürücü Belgesi Randevusunda Nelere Dikkat Edilmelidir? Randevu aldıktan sonra randevunuzun tarih ve saatini ve mail adresinize gönderilen Referans numarasını mutlaka not ediniz.

Eskiyen ehliyetinizi değiştirme, yenileme ve ilk defa ehliyet alacaklar için ehliyet başvurusunda aşağıdaki belgeler mutlaka yanınızda olmalıdır. Aksi taktirde işleminiz gerçekleşmez.

İLK DEFA EHLİYET ALACAKLAR İÇİN : 

1) Sürücü Belgesi Dosyası
2) Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
3) Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası
4) Sürücü Sağlık Raporu (Fotoğraflı)
5) Sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz
6) 2 adet fotoğraf (5×6 ebatında arka fon beyaz olacak şekilde biometrik bir vesikalik fotoğraf)
7) Kan Grubunu belirtir belge veya yazılı beyan
FARK İŞLEMLERİ(Herhangi bir sınıf sürücü belgesi olanlar)

Sürücü belgesi dosyası hariç, ilk defa sürücü belgesi verilmesi müracaatında istenilen belgeler fark işlemlerinde de istenir.

ESKİ EHLİYETİ YENİLEME İŞLEMLERİ

1) Dilekçe
2) Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
3) Sürücü Sağlık Raporu (Fotoğraflı)
4) 2 adet fotoğraf (5×6 ebatında arka fon beyaz olacak şekilde biometrik bir vesikalik fotoğraf)
5) Zayi değilse mevcut sürücü belgesi
6) Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz

TEBDİL İŞLEMLERİ

1) Yabancı sürücü belgesinin aslı ve fotokopisi
2) Noter veya konsolosluk onaylı Türkçe tercüme
3) Sürücü belgesi dosyası
4) Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
5) Sürücü Sağlık Raporu (Fotoğraflı),
6) Sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz
7) 2 adet fotoğraf (5×6 ebatında arka fon beyaz olacak şekilde biometrik bir vesikalik fotoğraf),
8) Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.
9) Öğrenim Belgesi(Yabancılar için Diploma Denklik Belgesi)

ESKİ TİP SÜRÜCÜ BELGESİNİN YENİ TİP ÇİPLİ EHLİYET İLE DEĞİŞTİRİLMESİ

1) Eski sürücü belgesi
2) Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
3) Sürücü Sağlık Raporu (Fotoğraflı)
4) 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz
5) 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik bir vesikalık fotoğraf)
6) Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.

Görüşünü Bildir

Yorum Yapmak İçin Tıkla