Aksaray Belediyesi 2024 Emlak Vergisi sorgulama ve online borç ödeme işlemlerinizi kredi kartı veya internet bankacılığı ile ödeyebilirsiniz. Bunun yanında adınıza ait bütün borçlarınızı da (Çevre Temizlik Vergisi (ÇTV) vb.) görüntüleyebilirsiniz.

  Aksaray Belediyesi Merkez sınırları içinde olan bütün gayrimenkullerinize ait vergi tutarlarınızı ve gecikmede bulunan borçlarınızı öğrenebilir ve Aksaray Belediyesi Online İşlemler bölümünden ödeme yapabilirsiniz.

  Aksaray Belediyesi Emlak Vergisi Ödeme Dönemleri

  Aksaray Belediyesine bağlı gayrimenkulleriniz için tahakkuk eden vergi borcu her yıl 2 eşit taksitte ödenir. Aksaray Belediyesi Emlak vergisi son ödeme tarihleri şu şekildedir:

  Emlak Vergisi DönemiSon Ödeme Tarihi
  1.Taksit Ödeme Günü Başlangıcı 1 Mayıs 202431 Mayıs 2024
  2.Taksit Ödeme Günü Başlangıcı 1 Kasım 202430 Kasım 2024

  Önemli Uyarı

  Emlak vergisi borcunu son ödeme tarihinde ödemezseniz gecikmeye giren her bir ay için %2 Gecikme Faizi eklenir.

  Aksaray Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama ve Ödeme

  Aksaray Belediyesi merkez sınırları içerisindeki mülk sahipleri her yıl 2 taksit olarak Emlak Vergisi ve Çevre Temizlik Vergisini Aksaray Belediyesindeki ödeme noktalarına veya Aksaray Online Belediye sistemi (E-Belediye) üzerinden internet bankacılığı, kredi kartı veya banka kartı seçenekleriyle Aksaray Belediyesine ödeme yapabilirsiniz.

  Aksaray Belediyesi Online İşlemler Menüsü

  Aksaray Belediyesi Online Hizmetler sayfasında T.C. Kimlik numaranız veya Aksaray Belediyesindeki sicil numaranız ile üyelik oluşturarak giriş yapmanız gerekiyor.

  Kimlik doğrulama işlemi ardından vergi borçlarınızı görebilir, belediyenin anlaşması varsa kredi kartı veya banka kartı ile ödemenizi online olarak yapabilirsiniz.

  Aksaray Belediyesi Online İşlemler sayfasına gitmek için tıklayın.

  Aksaray Belediyesi E-Devlet Sayfası Vergi İşlemleri

  Aksaray Belediyesi E-Devlet sistemi bağlantısı ile Beyan Bilgileri Sorgulama, Sicil Bilgileri Sorgulama, Tahakkuk İşlemleri ve Tahsilat Bilgileri Sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/aksaray-belediyeleri linkine tıklayarak Aksaray Belediyesini seçtikten sonra işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  İnternet Bankacılığı, Mobil Uygulama ile Ödeme

  Aksaray Belediyesi Emlak Vergisi borcunu ödemek için hesabınız bulunan bankaların internet şubeleri ve mobil uygulamaları üzerinden Vergi Ödemeleri>>Emlak Vergisi seçimi yaparak ödeme yapmayı deneyebilirsiniz. Aksaray Belediyesinin bankanız ile anlaşması varsa kolaylıkla ödeyebilir, bankanızın kampanyalarına göre emlak vergisi ödemenizi taksitlendirebilirsiniz.

  Yukarıdaki yöntemlerle Emlak vergi borcunuzu ödeyemediyseniz geriye kalan iki seçenek Aksaray Belediyelerinin ödeme noktalarına uğramak veya Aksaray tahsilat birimine telefonla ulaşarak banka hesap numarası ile EFT/Havale yoluyla Aksaray Belediyesi emlak vergisi ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

  Emlak vergisi gayrimenkulünüzün Aksaray Belediyesindeki güncel değerine göre hesaplanır. Aksaray ilindeki farklı belediyelerine ait içeriklere Online Emlak İşlemleri linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  Aksaray Belediyesi Vergi Muafiyeti

  Aksaray Belediyesi merkez sınırlarındaki eviniz brüt olarak 200 metrekareyi geçmiyorsa ve tek bir tane eviniz varsa emlak vergisinden muaf olabilirsiniz. Ayrıca işsiz olanlar ve herhangi bir geliri olmayanlar gelir durumlarını belgeleyerek emlak vergisinden muaf olurlar. Bunların yanında sadece emekli, dul, yetim, ölüm ya da maluliyet aylığı olanlar da emlak vergisi ödemezler.

  Aksaray Belediyesine başvuru yapılarak “vergi muafiyet formu” doldurulması gerekiyor. Daha önce ödememeniz gereken emlak vergileri ödediyseniz dilekçe sonrasında geriye dönük vergi iadesi talebinde de bulunabilirsiniz.

  Paylaş.