Şanlıurfa BŞB Emlak Vergisi Ödeme

Şanlıurfa Belediyeleri Emlak Vergisi sorgulama ve online borç ödeme işlemlerinizi kredi kartı veya internet bankacılığı ile ödeyebilirsiniz. Bunun yanında adınıza ait bütün borçlarınızı da (Çevre Temizlik Vergisi (ÇTV) vb.) görüntüleyebilirsiniz.

Şanlıurfa il sınırları içinde olan bütün gayrimenkullerinize ait vergi tutarlarınızı ve gecikmede bulunan borçlarınızı öğrenebilir ve Şanlıurfa Belediyelerine ait Online İşlemler bölümünden ödeme yapabilirsiniz.

Şanlıurfa Emlak Vergisi Ödeme Dönemleri

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri Akçakale, Birecik, Bozova, Ceylanpınar, Eyyübiye, Halfeti, Haliliye, Harran, Hilvan, Karaköprü, Siverek, Suruç, Viranşehir Belediyeleri Emlak vergisi her yıl 2 eşit taksitte ödenir. Şanlıurfa geneli emlak vergisi son ödeme tarihleri şu şekildedir:

Şanlıurfa Emlak Vergisi DönemiSon Ödeme Tarihi
1.Taksit Ödeme Günü Başlangıcı 1 Mart 202431 Mart 2024
2.Taksit Ödeme Günü Başlangıcı 1 Kasım 202430 Kasım 2024

Önemli Uyarı

Emlak vergisi borcunu son ödeme tarihinde ödemezseniz gecikmeye giren her bir ay için %2 Gecikme Faizi eklenir.

Şanlıurfa Belediyeleri Emlak Vergisi Borç Sorgulama ve Ödeme

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi sınırları ( Akçakale, Birecik, Bozova, Ceylanpınar, Eyyübiye, Halfeti, Haliliye, Harran, Hilvan, Karaköprü, Siverek, Suruç, Viranşehir) içerisindeki mülk sahipleri her yıl 2 taksit olarak Emlak Vergisi ve Çevre Temizlik Vergisini ilçe belediyeleri veznelerine veya internet üzerinden Şanlıurfa Belediyeleri online işlemler menüsü üzerinden ödemek zorundadır. İnternet üzerinden online olarak 2 Şekilde Şanlıurfa Belediyeleri Emlak Vergisi borcu sorgulayabilir ve ödeyebilirsiniz.

Şanlıurfa Belediyeleri Online İşlemler Menüsü

Şanlıurfa Belediyeleri Online Hizmetler sayfasında T.C. Kimlik numaranız veya İlgili Şanlıurfa Belediyesindeki sicil numaranız ile üyelik oluşturarak giriş yapmanız gerekiyor.

Kimlik doğrulama işlemi ardından vergi borçlarınızı görebilir, belediyenin anlaşması varsa kredi kartı veya banka kartı ile ödemenizi online olarak yapabilirsiniz. Şanlıurfa Belediyeleri Online İşlemler sayfasına gitmek için tıklayın.

İlgili sayfada Şanlıurfa Belediyeleri emlak vergisi sorgulama, rayiç bedel sorgulama ve e-imar durumu sorgulama içeriklerine de ulaşabilirsiniz.

Şanlıurfa Belediyesi E-Devlet Sayfası Vergi İşlemleri

Şanlıurfa Belediyeleri Emlak Vergisi işlemleri için E-Devlet entegrasyonu ile Beyan Bilgileri Sorgulama, Sicil Bilgileri Sorgulama, Tahakkuk İşlemleri ve Tahsilat Bilgileri Sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/sanliurfa-belediyeleri linkine tıklayarak istediğiniz Şanlıurfa Belediyesini seçtikten sonra işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Şanlıurfa Belediyesi Vergi Muafiyeti

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi sınırlarındaki eviniz brüt olarak 200 metrekareyi geçmiyorsa ve tek bir tane eviniz varsa emlak vergisinden muaf olabilirsiniz. İşsizlik durumunuzu veya gelirinizin olmadığını belgelediğinizde de emlak vergisinden muaf olabilirsiniz. Bunların yanında sadece emekli, dul, yetim, ölüm ya da maluliyet aylığı olanlar da emlak vergisi ödemezler.

İlgili Şanlıurfa Belediyelerine başvuru yapılarak “vergi muafiyet formu” doldurulması gerekiyor. Daha önce ödememeniz gereken emlak vergileri ödediyseniz dilekçe sonrasında geriye dönük vergi iadesi talebinde de bulunabilirsiniz.

5/5 - (3 votes)

Yorum yapın