Hatay Bina Hasar Tespit Sorgulama E-Devlet

6 Şubat 2023 tarihinde meydana depremde etkilenen Hatay bina hasar tespit raporunu ve inceleme sonuçlarını ilçe ve mahalle seçimi yaparak T.C Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı web adresi (csb.gov.tr) üzerinden veya sisteme kayıtlı adres bilgilerinizle otomatik olarak E-devlet (turkiye.gov.tr) üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Hatay Bina Hasar Tespit Raporu Sonuçları

Hatay ilinde meydana gelen deprem sonrası afete maruz kalan Altınözü, Antakya, Arsuz, Belen, Defne, Dörtyol, Erzin, Hassa, İskenderun, Kırıkhan, Kumlu, Payas, Reyhanlı, Samandağ, Yayladağı ilçelerindeki vatandaşların bilgileri T.C Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı sistemine işlenmeye devam edilmektedir.

hasartespit.csb.gov.tr Hatay bina hasar tespit sorgulama sistemi ile inceleme sonucu öğrenme ve binalardaki hasara ilişkin fotoğraflara internet üzerinden erişmesine olanak sağlanmaktadır. Sistemde sadece tespit sonrası kontrol edilen ve onaylanan kayıtlar görüntülenebilmektedir.

Hasar Tespit Raporu Sorgulama 2 farklı şekilde yapılabilmektedir;

1-) hasartespit.csb.gov.tr linkine tıklayarak Hatay ili seçimi ardından ilçe, mahalle, sokak ve bina numarasını girerek hasar tespit sonucu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Hatay Bina Hasar Tespit

2-) E-Devlet (turkiye.gov.tr) üzerinden T.C. Kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaparak doğrudan ikametgah bilgilerinizle Hatay ilindeki hasar tespit raporunuzu sorgulayabilirsiniz.

Hatay Bina Hasar Tespit

Hasar tespit raporunuz yetkili mimar ve mühendislerden oluşan teknik heyet tarafından depremin binaya verdiği hasarın gözlemsel olarak değerlendirilerek hasarsız, az, orta, ağır/yıkık veya acil yıkılacak şeklinde sınıflandırılır.

Bina Hasar Raporuna İtiraz İşlemleri

Hatay deprem hasar tespit raporundaki hasar durumu, adres bilgisi, malik bilgisi ile ilgili itiraz etmek isteyen vatandaşlarımız e-devlet üzerinden Hasar tespit sorgulama ve İtiraz işlemleri kısmından yada Hatay ilçe kaymakamlıklara bizzat verecekleri dilekçelerde bina koduyla birlikte başvuruda bulunabilirler. Sonuçlar 30 gün boyunca belirtilen internet adresleri ve mahalle muhtarlıklarında ilan edilmeye devam edecektir. Vatandaşlarımız sonuçlar ilan edildiği tarihten itibaren 30 günlük süre içerisinde itiraz talepleri için başvuruda bulunabilirler.

5/5 - (3 votes)

Yorum yapın