Nevşehir Rayiç Bedel Sorgulama 2023

Nevşehir rayiç bedel sorgulama, öğrenme ve hesaplama işlemlerini ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilir, konut kira rayici hakkında bilgi edinebilirsiniz. Nevşehir Belediyesi kapsamındaki arsa, tarla, bina, konut, daire gibi bütün gayrimenkullerinizin güncel rayiç değerini öğrenmenin 3 yolu bulunmaktadır.

Nevşehir Belediyesi Rayiç Bedel Sorgulama

Nevşehir Belediyesi emlak (arsa, tarla, konut) rayiç bedel sorgulama, öğrenme, hesaplama, emsal artış belirleme, arsa metrekare birim değeri sorgulama işlemlerini Nevşehir E-belediye Online Hizmetleri ile kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Nevşehir Rayiç Bedel Sorgulama
  • Nevşehir Belediyesi Resmi Web Sitesi (E-Belediye Sistemi) üzerinden güncel Nevşehir merkez rayiç bedel sorgulama işlemi yapmak için Tıklayın.
  • E-Devlet Nevşehir Belediyesi Hizmetleri üzerinden Nevşehir Merkez Arsa Metrekare Birim Değeri Sorgulama işlemi için Tıklayın.
  • Online sorgulama sistemi çalışmıyorsa Nevşehir Belediyesine tapu sahibi adı, soyadı, ada ve parsel numarası bilgileri ile şahsen başvuru yaparak ya da telefonla arayarak rayiç bedel belgesi işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

2023 yılı için resmi rayiç bedel ve emlak vergisi, bina maliyet oranları Nevşehir Belediyesi tarafından güncel olarak belirlenmektedir. Geçmiş yıllara ait rayiç bedel değişimlerini de aynı sistem üzerinden sorgulama yılı seçerek görüntüleyebilirsiniz.

Nevşehir şehrindeki farklı bir ilçenin rayiç bedeli, imar durumu veya emlak vergisini sorgulamak isterseniz Nevşehir Randevu ve Sorgulama İşlemleri sayfasını inceleyebilirsiniz.

Nevşehir Rayiç Bedel Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Nevşehir Rayiç bedeli, merkez sınırları içerisindeki gayrimenkulün (arsa, tarla, konut) güncel alt piyasa değerini (rayiç değeri) ifade eder. Alım-Satım işlemlerinde rayiç değer üstünde işlem yapılabilirken rayiç bedel altında alım-satım işlemi yapılamaz. Nevşehir ilçesindeki konutun güncel sigorta değeri, emlak vergisi, en düşük tapu harcı ve masrafları, kira ücreti belirleme işlemleri de güncel rayiç bedel üzerinden hesaplanır.

Rayiç bedel hesaplama robotuna gerek kalmadan Nevşehir Belediyesine bağlı bir emlağın rayiç değerini kolaylıkla kendiniz hesaplayabilirsiniz. Hesaplarken emlağın bulunduğu yer, bina yaşı, ulaşım imkânları ve merkeziyeti gibi pek çok durum rayiç değer hesabına dahil edilir. Emlağın bulunduğu çevredeki 3 adet arsa veya konutun metrekareleri ve fiyatları toplanır. Topladığınız 3 konut fiyatını toplam metrekareye bölerek gayrimenkulünüzün olduğu bölgedeki 1 metrekareye düşen (birim metrekare değeri) rayiç değeri hesaplamış olursunuz. Sonrasında kendi gayrimenkulünüzün metrekaresi ile çarparak güncel rayiç değerini hesaplamış olursunuz.

Nevşehir Konut Kirası ve Rayiç Değer

Mevcut konut kiraları kira sözleşmesine göre 5 yıl boyunca ÜFE değerlerine tabii olarak artış göstermektedir. 5 yıllık süre sonunda ise kira bedelini güncel Nevşehir rayiç bedeline oranla arttırmak için kira tespit davası açabilir.

Konutun 240 aylık kira getirisi (ortalama 200 ay) rayiç bedele karşılık gelmelidir. Anlaşmazlık durumunda kesin hükmü ancak kira tespit davası yoluyla hakim verilebilir. Kira tespit davasında bilirkişi güncel rayiç bedel ve ekonomik koşulları g

Etiketler

Yorum Yap

Yorum Yapmak İçin Tıklayın