Hatay Belediyeleri Emlak Vergisi sorgulama ve online borç ödeme işlemlerinizi kredi kartı veya internet bankacılığı ile ödeyebilirsiniz. Bunun yanında adınıza ait bütün borçlarınızı da (Çevre Temizlik Vergisi (ÇTV) vb.) görüntüleyebilirsiniz.

  Hatay il sınırları içinde olan bütün gayrimenkullerinize ait vergi tutarlarınızı ve gecikmede bulunan borçlarınızı öğrenebilir ve Hatay Belediyelerine ait Online İşlemler bölümünden ödeme yapabilirsiniz.

  Hatay Emlak Vergisi Ödeme Dönemleri

  Hatay Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri Altınözü, Antakya, Arsuz, Belen, Defne, Dörtyol, Erzin, Hassa, İskenderun, Kırıkhan, Kumlu, Payas, Reyhanlı, Samandağ, Yayladağı Belediyeleri Emlak vergisi her yıl 2 eşit taksitte ödenir. Hatay geneli emlak vergisi son ödeme tarihleri şu şekildedir:

  Hatay Emlak Vergisi DönemiSon Ödeme Tarihi
  1.Taksit Ödeme Günü Başlangıcı 1 Mayıs 202431 Mayıs 2024
  2.Taksit Ödeme Günü Başlangıcı 1 Kasım 202430 Kasım 2024

  Önemli Uyarı

  Emlak vergisi borcunu son ödeme tarihinde ödemezseniz gecikmeye giren her bir ay için %2 Gecikme Faizi eklenir.

  Hatay Belediyeleri Emlak Vergisi Borç Sorgulama ve Ödeme

  Hatay Büyükşehir Belediyesi sınırları ( Altınözü, Antakya, Arsuz, Belen, Defne, Dörtyol, Erzin, Hassa, İskenderun, Kırıkhan, Kumlu, Payas, Reyhanlı, Samandağ, Yayladağı) içerisindeki mülk sahipleri her yıl 2 taksit olarak Emlak Vergisi ve Çevre Temizlik Vergisini ilçe belediyeleri veznelerine veya internet üzerinden Hatay Belediyeleri online işlemler menüsü üzerinden ödemek zorundadır. İnternet üzerinden online olarak 2 Şekilde Hatay Belediyeleri Emlak Vergisi borcu sorgulayabilir ve ödeyebilirsiniz.

  Hatay Belediyeleri Online İşlemler Menüsü

  Hatay Belediyeleri Online Hizmetler sayfasında T.C. Kimlik numaranız veya İlgili Hatay Belediyesindeki sicil numaranız ile üyelik oluşturarak giriş yapmanız gerekiyor.

  Kimlik doğrulama işlemi ardından vergi borçlarınızı görebilir, belediyenin anlaşması varsa kredi kartı veya banka kartı ile ödemenizi online olarak yapabilirsiniz. Hatay Belediyeleri Online İşlemler sayfasına gitmek için tıklayın.

  İlgili sayfada Hatay Belediyeleri emlak vergisi sorgulama, rayiç bedel sorgulama ve e-imar durumu sorgulama içeriklerine de ulaşabilirsiniz.

  Hatay Belediyesi E-Devlet Sayfası Vergi İşlemleri

  Hatay Belediyeleri Emlak Vergisi işlemleri için E-Devlet entegrasyonu ile Beyan Bilgileri Sorgulama, Sicil Bilgileri Sorgulama, Tahakkuk İşlemleri ve Tahsilat Bilgileri Sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/hatay-belediyeleri linkine tıklayarak istediğiniz Hatay Belediyesini seçtikten sonra işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  Hatay Belediyesi Vergi Muafiyeti

  Hatay Büyükşehir Belediyesi sınırlarındaki eviniz brüt olarak 200 metrekareyi geçmiyorsa ve tek bir tane eviniz varsa emlak vergisinden muaf olabilirsiniz. İşsizlik durumunuzu veya gelirinizin olmadığını belgelediğinizde de emlak vergisinden muaf olabilirsiniz. Bunların yanında sadece emekli, dul, yetim, ölüm ya da maluliyet aylığı olanlar da emlak vergisi ödemezler.

  İlgili Hatay Belediyelerine başvuru yapılarak “vergi muafiyet formu” doldurulması gerekiyor. Daha önce ödememeniz gereken emlak vergileri ödediyseniz dilekçe sonrasında geriye dönük vergi iadesi talebinde de bulunabilirsiniz.

  Paylaş.